fallback

Точно преди 60 години Кенеди пое факела на свободата в света

Днес Байдън знае, че най-важната му задача е да осигури оцеляването и успеха й в самите САЩ

14:06 | 20.01.21 г. 6
Автор - снимка
Създател

На 20 януари 1961 г. Джон Кенеди, най-младият президент в историята на Америка, произнася встъпителното си обръщение от стълбите на Капитолия. Точно 60 години по-късно Джо Байдън, най-старият президент на САЩ, ще положи клетва на същото място - само дни след като то беше щурмувано от метежници, пише Гидиън Рахмън за Financial Times. 

Кенеди използва величествения фон на сградата на Конгреса, за да провъзгласи, че „факелът на свободата премина в новото поколение“. Байдън е представител на старото - това, което сега се страхува, че има опасност факелът да бъде угасен, дори в самата Америка.

Гледайки отново обръщението на Кенеди, прави впечатление колко голяма част от него е отправена не към американския народ, а към лидерите на Съветския съюз. Той говореше в разгара на Студената война. Голяма част от американския елит сега вярва, че САЩ са на прага на втора студена война - този път с Китай. Но за разлика от Кенеди Байдън не може да обещае, че ще „плати каквато и да е цена и ще поеме каквато и да е тежест“, за да гарантира „оцеляването и успеха на свободата“ по целия свят.

Новоизбраният президент и неговите съветници знаят, че най-важната им задача е да осигурят оцеляването и успеха на свободата в самите САЩ. Страната бе разклатена от двойното въздействие на пандемията и президентството на Тръмп - както и от нагнетяването на социални и икономически проблеми по време на цяло едно поколение.

Безпорядъкът в Америка е възможност за Китай. Като част от планирания отпор срещу Пекин, Байдън беше планувал да свика среща на върха на световните демокрации. Но след опита за държавен преврат от страна на действащ президент Америка може да няма доверието да действа като обединител на свободния свят. Демократичната среща на високо равнище вероятно ще бъде тихо загърбена в полза на срещата Д-10, инициирана от Обединеното кралство.

Голяма част от очертаващата се битка на Америка с Китай ще бъде за икономическо влияние по целия свят. В края на 2019 г. 128 от 190 страни в света вече търгуваха повече с Китай, отколкото със САЩ. Централната роля на Китай в глобалната търговска система ще се увеличи тази година, като Световната банка прогнозира китайската икономика да нарасне с около 8%, в сравнение с 3,5% за САЩ.

Американците водят борба с Китай и за формирането на техническите стандарти и регулации, които управляват световната икономика. САЩ се нуждаят от нови инструменти, които да надхвърлят принудителната сила на санкциите.

Но екипът на Байдън, разтревожен от възхода на популизма и протекционизма в страната, даде ясно да се разбере, че Америка е малко вероятно да подпише скоро нови търговски сделки, което ще затрудни разширяването на влиянието на САЩ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:48 | 10.09.22 г.
fallback